kings
27 اسفند 1401 - 23:14

طرح نظارت بهداشتی بر فراوردهای خام دامی در اردبیل اجرا می‌شود

اردبیل- مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی بر فراورده‌های خام دامی همزمان با سراسر کشور در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در اردبیل اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بهلول تکلوی عصر شنبه در بازدید از واحدهای فرآوری خامی استان اردبیل اظهار کرد: طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی بر فراورده‌های خام دامی همزمان با سراسر کشور در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در اردبیل اجرایی می‌شود.

وی افزود: این طرح با تجهیز و ساماندهی ۲۶ اکیپ متشکل از ۲۸ پرسنل فنی و متخصص در امر بازرسی گوشت و فراورده‌های خام دامی از ۱۳ اسفند شروع شده و در راستای پیشگیری از هرگونه تخلف بهداشتی در زمینه تولید، نگهداری و عرضه فراورده‌های خام دامی تا ۵ اردیبهشت ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از تشدید خدمات سلامت محور دامپزشکی و نظارت‌ها در ایام تعطیل خاطرنشان کرد: بهداشت و سلامت فراورده‌های خام دامی خط قرمز دامپزشکی است و متخلفین حوزه سلامت مواد غذایی بدون اغماض و مماشات به مراجع قضائی معرفی می‌شوند.

تکلوی به تشریح فعالیت‌های حوزه نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی استان اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۱۷ میلیون قطعه طیور در کشتارگاه‌های صنعتی طیور و ۱۷۲ هزار رأس دام سنگین و سبک در کشتارگاه‌های دام استان کشتار و پس از طی فرایند نظارت بهداشتی دامپزشکی وارد چرخه مصرف شده است.

وی همچنین از ۴۹ هزار و ۳۱۷ مورد بازدید از مراکز تولید، توزیع و عرضه فراورده‌های خام دامی و ضبط و امحا بیش از ۲۱۲ تن فرآورده‌های خام دامی آلوده، غیر بهداشتی و تاریخ منقضی در این مدت خبر داد و افزود: ۴۲۰ پرونده تخلف بهداشتی در این راستا تشکیل و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی که منجر به پلمب ۳۰ مرکز عرضه این فرآورده‌ها شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل بیان کرد: از شهروندان انتظار داریم به عنوان شهروند ناظر دامپزشکی همیار خادمین خود در اجرای این طرح بزرگ نظارتی در استان باشند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی و یا موارد مشکوک در عرضه فرآورده‌های خام دامی مراتب را با شماره تلفن‌های ۱۵۱۲ و ۳۳۳۹۴۸۰۰ گزارش کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1099553